Obec Novy Malin


c. 240, Novy Malin 788 03
wieś Nowy Malin.
Wieś Nový Malín do 1947 roku nosiła nazwę Frankšát. Nazwę tę zaczerpnięto od niemieckiego Frankstadt, po założycielach, którymi prawdopodobnie byli Frankowie, lub od imienia Frank, tj. wywodzi się z jednego z nich. Pierwotna osada powstała na wzgórzach w środku lasu jako Mlýnská ves (Mühldorfel) i rosła wzdłuż potoku aż do obszaru dzisiejszego Malína. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1350 roku. Wtedy to Markéta z Mladče przekazała swoje dobra synom Wiskera z Frankštátu. Już w XIII wieku w okolicach wsi podobno wydobywano miedź, a później także srebro, o czym świadczą szyby i sztolnie w okolicznych lasach. W 1398 r. wieś została zarejestrowana jako miasteczko. W 1569 roku Frankštát wraz z innymi dobrami został sprzedany miastu Šumperk. a od 1583 r. ponownie wymieniana tylko jako wieś. Frankštát pozostawał w posiadaniu Šumperka do 1848 roku, kiedy to zniesiono pańszczyznę.
W połowie XIX wieku we Frankensteinie zaczęła rozwijać się produkcja przemysłowa. Powstały zakłady do produkcji wyrobów szamotowych i glinianych, w 1893 roku powstała cegielnia, produkcja gwoździ, mniejsza tkalnia, gorzelnia oraz fabryka do produkcji drewnianych łódek tkackich, tzw. ", wspomniano. Wystawa domów i osiedli mieszkaniowych była także dowodem skutecznego gospodarowania przez tutejszych rolników.
Na katastrze gminy znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Šumperk, naturalne kąpielisko Krásne (obsługujące całe miasto i okolice) oraz teren pod kemping kempingowy. Interesująca jest również wieś Nowy Malin:
- renesansowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z krzyżem w Nové Malín, przebudowany w stylu barokowym w 1705 roku. We wnętrzu znajdują się malowidła stropowe I. Oderlitzkého z I poł
- lata 40. XIX w., krzyż jest kamieniarką klasycystyczną z 1791 r. i znajduje się na terenie kościoła,
- pomnik z 1947 r. upamiętniający męczeństwo mieszkańców Czeskiego Malina na Wołyniu w 1943 r.,
- zamek - stanowisko archeologiczne, znaleziska z okresu kultury łużyckiej i słowiańskiej,
- barokowy kościół św. Mikołaja z 1740 roku z krzyżem w Mladoňovie, osadzie należącej do Nové Malín.

Dzięki swojemu położeniu wieś Nový Malín jest ważnym punktem wypadowym do turystyki pieszej i rowerowej.Z jej katastru wychodzą już leśne ścieżki, którymi rowerzyści dochodzą do najpiękniejszych części Jesioników – na ich najwyższą górę, Praděd (trasa Skřítek – główna grań – Praděd) z jak dotąd minimalnie zniszczonym środowiskiem. Wieś posiada więc stosunkowo duży potencjał rozwoju turystyki o znaczeniu regionalnym.

Produkty
  • region administracji publicznej , zarządzanie miastem , administracja publiczna , gminy , urzędy , policja i gmina , rejestr , paszporty i prawa jazdy




Prosimy o kontakt formą pisemną
captcha