Město Ivanovice na Hané


Palackého nám. 796/11, Ivanovice na Hané 683 23
Mesto Ivanovice na Hanej je mesto, ktoré sa nachádza v okrese Vyškov v Juhomoravskom kraji, 8 km severovýchodne od mesta Vyškov na riečke Hané pri diaľnici D1 a železničnej trati z Brna do Přerova. V súčasnej dobe tu žije približne 2 900 obyvateľov. Súčasťou mesta je aj dedina Chvalkovice na Hanej.
Ivanovice na Hanej boli pravdepodobne založené okolo roku 950 a až do roku 1302 zostali malou dedinou. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1183. Na mesto boli Ivanovice povýšené dekrétom cisára Františka Jozefa I. dňa 19. januára 1909. Posledným majiteľom bol bavorský kráľ Ľudovít III. so svojou manželkou Máriou Teréziou d'Este, a to až do konca prvej svetovej vojny. Koncom roku 1919 boli vykonané obecné voľby podľa novo vydaného československého zákona. Nacistická okupácia počas druhej svetovej vojny si vyžiadala 50 obetí, z čoho bolo 44 Židov. Ivanovice boli oslobodené 29. apríla 1945.
V meste sa nachádza materská i základná škola s družinou a jedálňou, ďalej mestská knižnica a pre športové aktivity je možné využiť využiť sokolovňu TJ Sokol, športovú halu MeÚ a ihrisko Rozvíz TJ Slovan. Mesto organizuje regionálne športové podujatia, ako sú turnaje v nohejbale a stolnom tenise či diaľkový pochod z Chvalkovíc do Chvalkovíc.
V meste fungujú kluby TJ Sokol Ivanovice na Hanej, Združenie dobrovoľných hasičov, Klub českých turistov Chvalkovice na Hané, futsalový klub Futsal V.H.P Ivanovice a florbalový klub Florbal Ivanovice.

Pamätihodnosti:
- Kostol svätého Ondreja
- Zámok Ivanovice na Hanej
- historická radnica zo 17. storočia
- docha Bolestnej Panny Márie z roku 1778 a sochy sv. Cyrila a Metoda z roku 1890, ktorá sa nachádza pred kostolom.
- súsošie sv. Floriána z roku 1721 na Palackom námestí
- najstarší agát na Morave
- cintorínska kaplnka svätého Jozefa vybudovaná v roku 1824
- pieskovcový kríž z roku 1753.
- Židovský cintorín na okraji mesta
- Božie muky a pamätníky mŕtvych z napoleonských vojen
- Husov zbor – synagóga využitá ako zbor Cirkvi československej husitskej.


Služby a kultúra:
-stavebný úrad, matrika
-MŠ, ZŠ, ZUŠ
-pošta
-zbor dobrovoľných hasičov
-peňažný ústav
-knižnica, kino, kultúrne zariadenia, športové zariadenia.

Produkty
  • štátna správa, inštitúcie a organizácie, krajské a mestské zastupiteľstvá, úrady a magistráty, územná obecná samospráva




Kontaktný formulár
captcha