Mesto Ivanovice na Hane


Miasto Ivanovice na Hané to miasto położone w powiecie Vyškov w województwie południowomorawskim, 8 km na północny wschód od miasta Vyškov nad rzeką Haná przy autostradzie D1 i linii kolejowej z Brna do Přerova. Obecnie mieszka tu około 2900 mieszkańców. Częścią miasta jest także wieś Chvalkovice na Hané.
Ivanovice na Hané zostały założone prawdopodobnie około 950 roku i do 1302 roku pozostawały małą wioską. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1183 roku. Iwanowice zostały awansowane na miasto dekretem cesarza Franciszka Józefa I z 19 stycznia 1909 roku. Ostatnim właścicielem był król Ludwik III Bawarski. z żoną Marią Teresą d'Este do końca I wojny światowej. Pod koniec 1919 r. odbyły się wybory samorządowe zgodnie z nowo wydaną ustawą czechosłowacką. Okupacja hitlerowska w czasie II wojny światowej pochłonęła 50 ofiar, w tym 44 Żydów. Iwanowice zostały wyzwolone 29 kwietnia 1945 r.
W mieście działa przedszkole i szkoła podstawowa z grupą i jadalnia, biblioteka miejska, do zajęć sportowych można wykorzystać sokolnię TJ Sokol, halę sportową MěÚ i plac zabaw TJ Slovan Rozvíz. Miasto organizuje regionalne imprezy sportowe, takie jak turnieje piłki nożnej i tenisa stołowego czy długodystansowy przemarsz z Chvalkovic do Chvalkovic.
W mieście działają kluby TJ Sokol Ivanovice na Hané, Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej, Klub Turystów Czeskich Chvalkovice na Hané, klub futsalowy Futsal V.H.P Ivanovice oraz klub unihokeja Floorball Ivanovice.

Osobliwości miasta:
- Kościół św. Andrzeja
- Zamek Ivanovice na Hané
- zabytkowy ratusz z XVII wieku
- figura Matki Boskiej Bolesnej z 1778 roku i figura św. Cyryla i Metodego z 1890 r., który znajduje się przed kościołem.
- rzeźba św. Florian z 1721 r. na Placu Palackiego
- najstarsza akacja na Morawach
- kaplica cmentarna św. Józefa zbudowana w 1824 r.
- krzyż z piaskowca z 1753 roku.
- cmentarz żydowski na obrzeżach miasta
- Męka Chrystusa i pomniki zmarłych z wojen napoleońskich
- Chór Hus - synagoga wykorzystywana jako chór czechosłowackiego kościoła husyckiego.


Usługi i kultura:
-urząd budowlany, urząd stanu cywilnego
-MŠ, ZŠ, ZUŠ
-Poczta
- Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej
-instytucja finansowa
-biblioteka, kino, obiekty kultury, obiekty sportowe.

oddziały
Prosimy o kontakt formą pisemną
Strona (witryna) internetowa Mesto Ivanovice na Hane
Strona (witryna) internetowa
Mesto Ivanovice na Hane
www.ivanovicenahane.cz
Adres

Adres

Palackeho nam. 796
Ivanovice na Hane 683 23

mesto@ivanovicenahane.cz
+420 517 363 251

Znajdziesz nas również tutaj:

FacebookARES
captcha