Muzeum středního Pootaví Strakonice


  • výstavy výtvarného umenia, spolupráca s výtvarnými umelcami, prenájom výstavných siení, prenájom galérie, prednášky pre verejnosť, spoločenské akcie
Múzeum stredného Pootaví Strakonice sídli v areáli strakonického hradu, ktorý založil rod Bavorov zo Strakoníc na sútoku riek Otavy a Volyňky v 1. štvrtine 13. storočia.

Múzeum založenej v roku 1894 spravuje stále expozície v priestoroch strakonického hradu a od roku 2008 tiež unikátny areál vodného mlyna v Hoslovice.

Areál hradu svoju dochovalostí patrí k najstarším a najrozsiahlejším v Čechách a v roku 1995 ho Ministerstvo kultúry vyhlásilo za národnú kultúrnu pamiatku.

V súčasnej dobe prechádza Strakonický hrad rozsiahlou rekonštrukciou, v rámci ktorej budú vybudované jedinečné expozície gájd a dudáctví, história textilnej výroby, zbraní a motocyklov značky ČZ a Suverénneho rádu maltézskych rytierov.

Hradná veža rumpály je gotická veža, ktorá bola postavená po roku 1260 za Bavor II. Jej výška je 35 metrov a vedie do nej 99 schodov. Z veže je prístupný k vyhliadke tiež ochodza spájajúcej veža s hradným palácom. Veža mala pôvodne dva ochodze nad sebou, dochoval sa však iba ten spodný, ktorý dodnes slúži ako vyhliadková plošina pre návštevníkov.

Vodný mlyn Hoslovice - ide o jedinečný v mieste dochovaný mlyn v Čechách, vzácny doklad spôsobu hospodárenia a technológie mletie, ktorá bola vo väčšine mlynov nahradzovaná modernejšími už od polovice 19. storočia.

Je tvorený troma stavbami - mlyn s obytnou časťou, chlievy s Köln a stodola. Patrí k nemu aj rybníček s náhonom, sad a lúky.

Podľa odborníkov je úplne unikátny predovšetkým z hľadiska vývoja mlynárstve. Je tu zachované pôvodné české zloženie s jedným kameňom, násypka je celodrevená a mlecie zariadenie s drevenými prevodmi je spájané drevenými kolíkmi. Zachovali sa aj pôvodné doplnkami.

POBOČKY
Kontaktný formulár
WEBOVÁ STRÁNKA Muzeum středního Pootaví Strakonice
WEBOVÁ STRÁNKA
Muzeum středního Pootaví Strakonice
www.muzeum-st.cz
Adres

Adres

Zámek 1
Strakonice 386 01

informace@muzeum-st.cz
+420 380 422 608


Nájdete nás aj tu:

FacebookTwitterARES
captcha